Samsung Galaxy Tab A (10.1, 32GB, Wi-Fi) White
£877.20
About this item
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Super high resolution screen offers an unrivalled mobile viewing experience
- Its WUXGA (1920x1200) display features twice as many pixels as other standard HD screens, allowing you to enjoy stunning quality, whether you're viewing photos, videos, e-books or webpages
- Always within reach: SideSync allows you to check and reply to your smartphone notifications and SNS messages from your tablet
- Never miss any of your family's precious moments with the enhanced 8MP camera with autofocus: with F1.9 aperture and the advanced HDR (Rich tone) feature, you can capture great images even in low light conditions
- TV and tablet become one: simply connect via Wi-Fi direct to share and watch content between your TV and tablet interchangeably without the hassle of messy wiring
- Versatile viewing: the lightweight magnetic book cover (sold separately) can be set to various angles for optimised viewing
This fits your .
| Series | Galaxy TAB A 2018 10.1 SM-T580 WIFI 32GB |
| Brand | Samsung |
| Screen size | 25.65 Inches |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Memory storage capacity | 32 GB |
| Colour | White |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Item dimensions L x W x H | 8 x 155 x 254 millimetres |
| Item weight | 0.43 Kilograms |
| CPU manufacturer | Samsung |
About this item
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Super high resolution screen offers an unrivalled mobile viewing experience
- Its WUXGA (1920x1200) display features twice as many pixels as other standard HD screens, allowing you to enjoy stunning quality, whether you're viewing photos, videos, e-books or webpages
- Always within reach: SideSync allows you to check and reply to your smartphone notifications and SNS messages from your tablet
- Never miss any of your family's precious moments with the enhanced 8MP camera with autofocus: with F1.9 aperture and the advanced HDR (Rich tone) feature, you can capture great images even in low light conditions
- TV and tablet become one: simply connect via Wi-Fi direct to share and watch content between your TV and tablet interchangeably without the hassle of messy wiring
- Versatile viewing: the lightweight magnetic book cover (sold separately) can be set to various angles for optimised viewing
This fits your .
| Series | Galaxy TAB A 2018 10.1 SM-T580 WIFI 32GB |
| Brand | Samsung |
| Screen size | 25.65 Inches |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Memory storage capacity | 32 GB |
| Colour | White |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Item dimensions L x W x H | 8 x 155 x 254 millimetres |
| Item weight | 0.43 Kilograms |
| CPU manufacturer | Samsung |

