Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX 4 GB GDDR5 Graphics Card, DiplayPort, HDMI, Dual-Link DVI-D, Grey
£537.40
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Core Clock 1290 MHz / Boost Clock 1392 MHz / 4 GB GDDR5 / Memory Clock 7000 MHz / 128 Bit
- PCI-Express 3.0 x 16, DisplayPort (v1.3/1.4 ready) x 1, HDMI (v2.0), Dual-Link DVI-D
- Based on NVIDIA Pascal Architecture with NVIDIA Ansel, NVIDIA GameWorks and NVIDIA G-SYNC
- Palit StormX thermal design
- Affordable GTX series product, great C/P value, high Efficiency PWM design with super low RDS(on) MOSFET, solid Capacitors and high quality Ferrite Core Chokes. Board size: 166 x 112 mm
This fits your .
| Brand | Palit |
| Graphics co-processor | Nvidia |
| Video output interface | DVI |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics RAM type | GDDR5 |
| Graphics RAM size | 4 GB |
| Memory clock speed | 3500 MHz |
| GPU clock speed | 1290 MHz |
| Graphics card interface | PCI-Express x16 |
| Graphics card description | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Core Clock 1290 MHz / Boost Clock 1392 MHz / 4 GB GDDR5 / Memory Clock 7000 MHz / 128 Bit
- PCI-Express 3.0 x 16, DisplayPort (v1.3/1.4 ready) x 1, HDMI (v2.0), Dual-Link DVI-D
- Based on NVIDIA Pascal Architecture with NVIDIA Ansel, NVIDIA GameWorks and NVIDIA G-SYNC
- Palit StormX thermal design
- Affordable GTX series product, great C/P value, high Efficiency PWM design with super low RDS(on) MOSFET, solid Capacitors and high quality Ferrite Core Chokes. Board size: 166 x 112 mm
This fits your .
| Brand | Palit |
| Graphics co-processor | Nvidia |
| Video output interface | DVI |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics RAM type | GDDR5 |
| Graphics RAM size | 4 GB |
| Memory clock speed | 3500 MHz |
| GPU clock speed | 1290 MHz |
| Graphics card interface | PCI-Express x16 |
| Graphics card description | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
You Might Also Like
Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC PRO 8GB V3 LHR Graphics Card
£2,089.98
upHere GPU Brace Support Video Card ARGB LED Graphics Card Sag Holder/Holster Bracket,Single or Dual Slot Cards,G276ARGB
£93.20

