MSI GeForce GTX 1650 D6 VENTUS XS OCV1 Graphics Card '4GB GDDR6, 1620MHz, 128-bit, PCI Express x16 Gen 3, DisplayPort, HDMI, DVI-D, Dual Fan Cooling System'
£919.20
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Boost Clock / Memory Speed : Up to 1620 MHz / 4 GB GDDR6 / 12 Gbps Memory
- Dual Fan Thermal Design - Dual fans cover more area of the heatsink to take away heat more efficiently
- MSI OC graphics cards are equipped with higher clock speeds out of the box for increased performance
- NVIDIA G-SYNC - Gives you more of what you want in a gaming experience. Incredibly smooth, tear-free gameplay at refresh rates up to 240 Hz
- MSI Afterburner - The ultimate overclocking software with advanced control options and real-time hardware monitor
This fits your .
| Series | GeForce GTX 1650 D6 VENTUS XS OCV1 |
| Brand | MSI |
| Graphics co-processor | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Video output interface | HDMI |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics RAM type | GDDR6 |
| Graphics RAM size | 4 GB |
| Memory clock speed | 3400 MHz |
| GPU clock speed | 1620 MHz |
| Graphics card interface | PCI-E |
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Boost Clock / Memory Speed : Up to 1620 MHz / 4 GB GDDR6 / 12 Gbps Memory
- Dual Fan Thermal Design - Dual fans cover more area of the heatsink to take away heat more efficiently
- MSI OC graphics cards are equipped with higher clock speeds out of the box for increased performance
- NVIDIA G-SYNC - Gives you more of what you want in a gaming experience. Incredibly smooth, tear-free gameplay at refresh rates up to 240 Hz
- MSI Afterburner - The ultimate overclocking software with advanced control options and real-time hardware monitor
This fits your .
| Series | GeForce GTX 1650 D6 VENTUS XS OCV1 |
| Brand | MSI |
| Graphics co-processor | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Video output interface | HDMI |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics RAM type | GDDR6 |
| Graphics RAM size | 4 GB |
| Memory clock speed | 3400 MHz |
| GPU clock speed | 1620 MHz |
| Graphics card interface | PCI-E |

