Lenovo IdeaCentre 310s Desktop PC (AMD A9 processor, 8 GB RAM, 1TB HDD, Windows 10 Home 64) – Desktop Computer, Wired Mouse and Keyboard (Black)
£808.00
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Ideal for everyday use: Even when your workload gets hectic, the 310s multi-tasks seamlessly with AMD processing, 8GB DIMM DDR4 and 1TB HDD storage
- Robust and future-proof: Featuring the latest AMD A9 processor, the IdeaCentre 310s is built for powerful, long-lasting performance for you and the whole family
- Keep connected: Turn the 310s into a data storage centre effortlessly backing up files automatically from your phone and other smart devices via an easy-to-use app
- Get your desk back: At 8.4L the 310s is small enough to sit discreetly under a monitor or on the corner of a desk
- Home productivity: Connect quickly with an array of ports, including 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0, VGA and HDMI, and easily set up with bundled accessories – 1 x USB Calliope Keyboard and 1 x USB Calliope Mouse
This fits your .
| Specific uses for product | Personal |
| Series | Lenovo Ideacentre 310S |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| CPU model | A Series |
| Brand | Lenovo |
| CPU manufacturer | AMD |
| Human interface input | Mouse, Keyboard |
| Hard disk description | Mechanical Hard Drive |
| RAM memory maximum size | 16 GB |
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Ideal for everyday use: Even when your workload gets hectic, the 310s multi-tasks seamlessly with AMD processing, 8GB DIMM DDR4 and 1TB HDD storage
- Robust and future-proof: Featuring the latest AMD A9 processor, the IdeaCentre 310s is built for powerful, long-lasting performance for you and the whole family
- Keep connected: Turn the 310s into a data storage centre effortlessly backing up files automatically from your phone and other smart devices via an easy-to-use app
- Get your desk back: At 8.4L the 310s is small enough to sit discreetly under a monitor or on the corner of a desk
- Home productivity: Connect quickly with an array of ports, including 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0, VGA and HDMI, and easily set up with bundled accessories – 1 x USB Calliope Keyboard and 1 x USB Calliope Mouse
This fits your .
| Specific uses for product | Personal |
| Series | Lenovo Ideacentre 310S |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| CPU model | A Series |
| Brand | Lenovo |
| CPU manufacturer | AMD |
| Human interface input | Mouse, Keyboard |
| Hard disk description | Mechanical Hard Drive |
| RAM memory maximum size | 16 GB |
You Might Also Like
Fujitsu ESPRIMO P2550 61GB Tower PC
£1,192.80
Lenovo C460 21.5-inch Multitouch All-In-One Desktop - Black (Intel Pentium G3220T 2.6GHz, 4GB RAM, 1TB HDD, DVDRW, Wi-Fi, BT, Integrated Graphics, Windows 8.1)
£1,193.10

