| Brand | Gigabyte |
| Graphics co-processor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics RAM type | GDDR6 |
| Graphics RAM size | 12 GB |
| Memory clock speed | 15000 MHz |
| GPU clock speed | 1867 MHz |
| Graphics card interface | PCI-Express x16 |
| Graphics card description | Dedicated |
| Display resolution maximum | 7680 x 4320 Pixels |
| Brand | Gigabyte |
| Graphics co-processor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics RAM type | GDDR6 |
| Graphics RAM size | 12 GB |
| Memory clock speed | 15000 MHz |
| GPU clock speed | 1867 MHz |
| Graphics card interface | PCI-Express x16 |
| Graphics card description | Dedicated |
| Display resolution maximum | 7680 x 4320 Pixels |