Dell XPS 8940 Tower Desktop, 10th Gen Intel Core i5-10400, 8 GB DDR4 Memory, 256 GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1650 SUPER 4GB GDDR6, Windows 10, Black
£1,979.98
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Powerful performance: Experience more performance with Intel 10th Gen processors featuring 10 cores and 20 threads.
- Purposefully designed: The XPS Tower uses 4 high RPM fans (4000-5000rpms) to more efficiently cool. Fans can run slower, therefore at lower acoustics.
- Endlessly expandable: Three tool-less PCle slots let you add in sound cards, graphics cards, and more as you customize your machine.
- Performance headroom: The XPS Tower PSU options allow for better performance upgrades during the life of your system.
- Modern presence: This desktop is as beautiful on the outside as it is powerful on the inside so that it can seamlessly blend into the comfort of your own space.
This fits your .
| Specific uses for product | Multimedia, Personal, Gaming |
| Series | Dell XPS 8940 Desktop |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| CPU model | Core i5 |
| Brand | Dell |
| CPU manufacturer | Intel |
| Human interface input | Mouse, Keyboard |
| Hard disk description | Flash Memory Solid State |
| RAM memory maximum size | 8 GB |
Product Details
- Make sure this fitsby entering your model number.
- Powerful performance: Experience more performance with Intel 10th Gen processors featuring 10 cores and 20 threads.
- Purposefully designed: The XPS Tower uses 4 high RPM fans (4000-5000rpms) to more efficiently cool. Fans can run slower, therefore at lower acoustics.
- Endlessly expandable: Three tool-less PCle slots let you add in sound cards, graphics cards, and more as you customize your machine.
- Performance headroom: The XPS Tower PSU options allow for better performance upgrades during the life of your system.
- Modern presence: This desktop is as beautiful on the outside as it is powerful on the inside so that it can seamlessly blend into the comfort of your own space.
This fits your .
| Specific uses for product | Multimedia, Personal, Gaming |
| Series | Dell XPS 8940 Desktop |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| CPU model | Core i5 |
| Brand | Dell |
| CPU manufacturer | Intel |
| Human interface input | Mouse, Keyboard |
| Hard disk description | Flash Memory Solid State |
| RAM memory maximum size | 8 GB |
You Might Also Like
Lenovo V530s-07ICR Small Form Factor PC Core i5 (9400) 2.9GHz 8GB 256GB SSD DVD±RW Windows 10 Pro (UHD Graphics 630)
£1,482.80
Acer Z5600 Desktop PC (Intel Core 2 Duo E7500 3GB RAM, 500GB HDD, DVD-RW, Wi-Fi, Windows 7 Home Premium) (includes Wireless Keybord and Mouse)
£1,516.18
Alienware Aurora R8 Gaming Desktop (Epic Silver) (Intel Core i7-8700, 16 GB RAM, 256 GB SSD + 2 TB HDD, Nvidia GeForce RTX 2070 OC with 8 GB GDDR6, USB Type-C, Windows 10 Home)
£2,143.22

